piątek, 22 marca 2013

Ciasto kokosowe do herbaty

Zbliżają się Święta Wielkanocne, a ja postanowiłam oprócz likieru jajecznego (advokata), zrobić likier kokosowy (malibu). Jak pomyślałam tak zrobiłam, tyle że zostało mi 200g wiórków kokosowych nasączonych spirytusem i ogromny żal... Nie mogłam ich tak po prostu wyrzucić
Los chyba sprawił, że właśnie dostałam prenumeratę pisma "Dekoracja ciast" nr23, a w nim świetny przepis na ciasto kokosowe. Podam ten przepis, ponieważ nie wszyscy mogą posiadać ten numer ;)

Ciasto kokosowe z kokosową bitą śmietaną, posypany wiórkami kokosowymi :)

 Musiałam troszkę zmodyfikować przepis z uwagi na brak lub nadmiar pewnych składników ;)

 Składniki na tortownicę 24cm:
252g cukru
252g masła
4 duże jajka
252g mąki tortowej
3,5łyżeczki proszku do pieczenia
108g wiórków kokosowych
1,5łyżki mleka (ja dałam mleko skondensowane niesłodzone, pozostałość po likierze)
około 3 łyżek śmietanki kokosowej (ja dałam zwykłą kremówkę i w tym przypadku powinnam dodać aromat lub ekstrakt kokosowy dla zgłębienia smaku i zapachu)

Utrzyj cukier z masłem, a następnie ubij mikserem, aby uzyskać lekką, puszystą masę o konsystencji bitej śmietany. Dodawaj do masy po jednym jajku, a jeśli zacznie się zsiadać, dosyp łyżkę mąki i mieszaj dalej. Przesiej proszek do pieczenia do mąki i połącz składniki metalową łyżką (lub mikserem na wolnych obrotach). Dodaj do masy wiórki oraz śmietankę i mleko. Przełóż masę do dwóch form i przy użyciu noża lub szpatułki wyrównaj powierzchnię. 
Piecz na środkowym poziomie piekarnika 40-50 minut w temperaturze 160st. 

Biszkopt kokosowy przełożony kremem

Ponieważ do ciasta zużyłam tylko połowę moim wiórków, kombinowałam dalej ;) Przełożyłam ciasto kremem!

Krem:
400g śmietanki kremówki  36%
2 zagęszczacze do śmietany
4łyżki cukru pudru   
około 50g wiórków kokosowych 

Śmietanę lekko ubić, a następnie dodać zagęszczacz i cukier puder. Miksować na najwyższych obrotach do uzyskania gęstej masy. Dodać wiórki kokosowe i wymieszać łyżką.
Ja musiałam uważać z ilością wiórków, ponieważ były nasączone alkoholem. W cieście to nie miało znaczenia, bo alkohol wyparował pod wpływem temperatury, ale w kremie smak alkoholu był wyraźny i musiałam uważać, żeby nie przesadzić.  

Resztę moich wiórków wrzuciłam na patelnię i cały czas mieszając odparowałam  cały alkohol i przygotowałam wiórki do obsypania ciasta. 

Składanie ciasta:
Biszkopt położyć na talerzu lub paterze, wyłożyć połowę przygotowanego kremu i równo rozsmarować. Na krem położyć drugi biszkopt i lekko docisnąć. Resztę kremu wykorzystać na wierzch i boki ciasta. Następnie posypać wiórkami i gotowe :)


  
Smacznego :) 

wtorek, 19 marca 2013

Czekoladowy tort duch

Dziś podam Wam przepis na ciasto czekoladowe, które wykorzystuję do większości moich tortów z czekoladą. Przepis pochodzi z książki pt.: "Książka kucharska Ani z Zielonego Wzgórza".

1,75szkl przesianej maki pszennej
1,5 łyżeczki sody
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli (podobno sól wydobywa słodycz w cieście, ale ja daję mniej, bo nie lubię posmaku soli w cieście)
1,5szkl cukru
110g gorzkiej czekolady
1szkl mleka 
200g masła
3 duże jajka
aromat waniliowy 

Roztopić w rondelku masło, czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i odstawić do ostygnięcia.
Przesiać mąkę do dużej miski, dodać sodę, proszek do pieczenia, sól i cukier. Następnie wlać przestudzoną czekoladę, masło oraz mleko. Wymieszać wszystko drewnianą łyżką, a następnie miksować przez 1 minutę.
Jajka wbić do małej miseczki, dodać aromat waniliowy i lekko roztrzepać widelcem. Wlać do ciasta i miksować przez 3 minuty. Wlać do formy (o średnicy 23cm) i piec około 60 minut lub do tzw. suchego patyczka w temperaturze 180st.

Osobiście bardzo lubię tą wersję z gorzką czekoladą, ale można robić różne wariacje na ten temat :) Np. zamiast gorzkiej czekolady dać czekoladę białą, taki tort zrobiłam dla kuzynki i była zachwycona :) Można również do ciasta dodać pokrojoną czekola, hmmmm...

Ciasto czekoladowe z białą czekoladą

Ciasto czekoladowe z gorzką czekoladą
 Smacznego
   

sobota, 16 marca 2013

Słodka impreza urodzinowa

Rok temu na urodziny moich chłopców zamówiłam dwa torty, jeden w kształcie samochodu, a drugi w kształcie Kubusia Puchatka. Były piękne i smaczne... Cena też była "piękna" i trudna do przełknięcia. Dlatego obiecałam sobie, że na następne urodziny zrobię torty sama. Nie miałam pewności, że zmniejszę koszty, ale pretekst był dobry :)
Już kilka miesięcy wcześniej zaczęłam planować. Wymyśliłam Słodki Stół! Plan był ambitny: dwa torty, babeczki, ciasteczka i cakepops.

Urodzinowy słodki stół

 Pomysły na torty i świnki na babeczki wzięłam z książki Debbie Brown "50 kolorowych tortów".  Uwielbiam ją :)

Pierwszy tort był dla mojego starszego jubilata w kształcie głowy Clowna :) 

Tort Clown

 Czekoladowe ciasto przełożyłam bitą śmietaną z serkiem mascarpone i czekoladowymi wiórkami. Przepis na ciasto wzięłam z "Książki kucharskiej Ani z Zielonego Wzgórza" -  mówiłam, że piekę od dziecka ;) A wiórki czekoladowe uzyskałam wrzucając kawałki czekolady do blendera. Uważam, że w kuchni trzeba ułatwiać sobie życie :)

Mózg Clowna ;)
 

 Żeby Clown nie był samotny, miał towarzystwo w postaci Cakepops i waniliowych ciasteczek (przepis z opakowania margaryny). Cakepops robiłam pierwszy raz w życiu i nie był to ostatni raz :) Zrobiłam je z ciasta jogurtowego (przepis już jest na stronie), serka mascarpone i stopionej czekolady.



Cakepops w szklance z kolorowym cukrem
Ciasteczka waniliowe w kształcie traktora i okrągłe piłeczki

Drugi tort był w kształcie traktora. To już trzeci tort w tym roku dla młodszego jubilata, prawdziwy rekord :) 

Tort traktor

Ciasto składało się z waniliowego biszkoptu maderskiego i tradycyjnego kremu z bitej śmietany i serka mascarpone. Ale ponieważ nie byłabym sobą, gdybym czegoś nie dodała, do kremu dodałam cukier z prawdziwą wanilią. W ten sposób smak wanilii był bardziej wyczuwalny niż ze zwykłego aromatu i nie trzeba było się bawić z laską wanilii :). Żeby tego było mało cukier miał jeszcze nutę kardamonu... to już "zasługa" mojego męża, ponieważ wysłałam go do sklepu po ten nieszczęsny cukier. Kupił nie zupełnie to o co go prosiłam, ale okazało się, że kardamon wzbogacił smak i wszyscy byli zadowoleni... a mój mąż uszedł z życiem ;)


Wnętrze traktora

 Skoro był traktor musiały być jeszcze jakieś zwierzęta. Padło na słodkie świnki w czekoladowym błotku, czyli świnki z masy cukrowej ułożone na czekoladowych babeczkach z kremem czekoladowym (przepis ze strony mojewypieki.com).


Słodkie świnki w czekoladowym błotku

 Wykonałam swój plan w 100%, byłam z siebie bardzo zadowolona. Cieszyły mnie same przygotowania i efekt, który osiągnęłam. Ale najważniejsze były uśmiechy moich dzieci :) To właśnie dla tych uśmiechów trzeba dać z siebie wszystko :)

środa, 6 marca 2013

Ciasto jogurtowe

Ciasto jogurtowe jest wspaniałą bazą do stworzenia smacznego tortu. Można je zjeść również jako ciasto z owocami lub posypane cukrem pudrem. Jest uniwersalne :) Przepis znalazłam na opakowaniu proszku do pieczenia:

Składniki:
150g jogurtu naturalnego
2/3 szklanki oleju
2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
4 duże jajka
3 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

Piekarnik rozgrzać do temperatury 180st.C
Do wysokiego naczynia wsypać mąkę, cukier, sól i proszek do pieczenia. Następnie dodać jajka, olej i jogurt. Wszystko miksować 3 minuty  na najwyższych obrotach do uzyskania gładkiej konsystencji. Ciasto przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą formy o wymiarach 25-28cm. Wstawić do piekarnika i piec około 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.


Ciasto jogurtowe przełożone kremem z bitej śmietany i serka mascarpone z brzoskwiniami
Smacznego

Ciasto marchewkowe (bez ananasów) ;)

W poprzednim wpisie pokazałam wam fajny torcik z m&m's, a w rzeczywistości było to zwykłe ciasto marchewkowe, tyle że w ładnej oprawie :)
Nie zapisałam sobie skąd wzięłam ten przepis, więc mam nadzieję, że autor nie obrazi się na mnie :)

Składniki:
4 jajka
250g brązowego cukru (1 szklanka i trochę)
270g mąki pszennej (1,5 szklanki)
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki cynamonu
150ml oleju
3 średnie marchewki (starte na tarce o grubych oczkach)

Jajka utrzeć z cukrem, bardzo powoli dodawać olej i dalej miksować. Dodać startą marchewkę i starannie wymieszać. Wszystkie suche składniki wymieszać i dodać do ciasta, ponownie wymieszać. Ciasto przelać do formy (tortownica o średnicy 23cm) wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Piec w temperaturze 180st.C przez około 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Ciasto marchewkowe przełożone kremem z bitej śmietany i serka mascarpone

Smacznego